מהו גישור?

 

     לייעוץ חינם עם משרד עו"ד מירון סלמן מלאו שם וטלפון, ונחזור אליכם בהקדם
      שם (חובה)                                   טלפון (חובה)                             אימייל
     


 

הליך הגישור

 

מתודת הגישור מהווה תפיסה חברתית רחבה שטומנת בחובה שינוי בדרך החשיבה שלנו ובדרך בה נוביל לפתרון הסכסוך. השינוי המהותי בתפיסה מתבטא בכך שהפתרון האמיתי של הקונפליקט נוצר, אך ורק מתוך הידברות והגעה להסכמות בין הצדדים החלוקים. המטרה היא להגיע, עד כמה שניתן, לפתרון שיטיב עם שניהם ובבחינת  win-win situation.

 

הליך הגישור המשפחתי והליך גירושין בשיתוף פעולה מהווים דרכים חלופיות לפתרון הסכסוך בתחום המשפחה וזאת במקום לפנות לבית המשפט, דבר אשר כרוך בעלויות גבוהות ובזמן המתנה ארוך. יש לזכור, כי הליכים אלו רלוונטיים לפתרונם של קונפליקטים רבים כגון: ענייני ירושה וצוואה, הסכמי ממון, עסקים משפחתיים, סכסוכים כלכליים במשפחה, מחלוקות לאחר גירושין ועוד.

 

המטרה במשא ומתן גישורי, הינה חשיפת האינטרסים והבעיות האמיתיות בין הצדדים, מדובר בצעד בונה אמון שמאפשר פתרון אמיתי של הסכסוך.המגשר שמהווה גורם חיצוני, מנוסה וניטראלי יכול להבין טוב יותר את הדברים שעומדים בבסיס אי ההסכמות ולסייע בפתרונן.

 

 

התמחות המשרד בגישור

 

 

אנו במשרד מירון & סלמן מאמינים כי תחום זה הינו בעל יתרונות משמעותיים אשר בסופו של יום מביא להסכמים הוגנים וחזקים יותר שיוכלו לעמוד לאורך זמן איתנים. הגישור כהליך משפטי מוסדר בסעיף 79ג לחוק בתי המשפט (נוסח משולב), תשמ”ד-1984; ובתקנות בית המשפט (גישור), תשנ”ג- 1993. ניתן לראות, כי המערכת המשפטית מכירה בחשיבותו של הליך הגישור וזאת בכך שהיא מרבה להפנות תביעות שהוגשו לבית המשפט לפתרון באמצעות גישור. כמו כן ניתן להגיש את הסכם הגישור לבית המשפט ולקבל תוקף של פסק דין.

 

יתרונות הליך הגישור

 

הליך הגישור מתקיים במקום ניטראלי, נעים ונינוח לשני הצדדים. בדרך כלל במשרד של עורך דין גישור. הפגישה הראשונה הינה פגישה משותפת של הצדדים ובה יינתן הסבר על התהליך אותו יעברו הצדדים, הכללים והעקרונות של הליך הגישור והכרה של הסוגיות שבמחלוקת. בשלב זה נבחן את הנכונות של הצדדים לשיתוף פעולה בהליך וכן את התאמת הסוגיה שבמחלוקת להליך הגישור.

בטרם יתחיל הליך הגישור ייחתם הסכם עם המגשר וזאת על פי תקנות בתי המשפט (גישור), תשנ”ג- 1993. לאחר קבלת הסכמת הצדדים והשלמת הפן הפרוצדוראלי יחל שלב של איסוף מידע נרחב שיכלול את כל הסוגיות שבמחלוקת, הבאת מסמכים רלוונטיים וכל זאת בטרם יחל שלב המשא ומתן. חשוב לציין כי שלב איסוף המידע הינו שלב חשוב שכן בהתאם למידע שיציגו הצדדים ניתן יהיה לאמוד את שווי הנכסים או אי ההסכמות שבמחלוקת וכן לחפש את המקומות האפשריים עליהם ניתן לגשר. לאחר סיום איסוף המידע, ניתן להתחיל בשלב המשא ומתן כאשר המגשר אחראי על מיומנויות ההקשבה בין הצדדים. המגשר מתערב בניהול השיחה ומקדם אותה בהתאם, כמו כן מסייע לצדדים לשקול חלופות שונות לפתרון. לאחר שהגיעו הצדדים להבנות ולאורך ההליך, המגשר מסכם את ההבנות שהושגו ואת הדרכים בהם יוצאו מן הכוח אל הפועל.

 

בסופו של יום עורך המגשר הסכם ארוך, מפורט וברור שכולל את כל ההבנות בין הצדדים ואת דרך היישום שלהן. באם הצדדים מעוניינים, יוכלו להגיש את ההסכם לבית המשפט לענייני משפחה ולקבל תוקף של פסק דין. הליך הגישור מסייע לצדדים לעבור תהליך אמיתי של שינוי ממצב של כעס ותסכול אל עבר מצב שקול יותר של הבנה, הסכמה והשלמה. התהליך, מטבע הדברים אינו מתרחש בין יום, אולם בסופו יוכל כל אחד מהצדדים להרגיש הקלה גדולה ולסמוך ידיו על כך שההסכם שנוצר מתוך הדברות אמיתית יוכל לעמוד איתן במבחן הזמן.

 

 

ייחודו של הליך הגישור

 

בבסיסו של הליך הגישור עומדת תפיסה חברתית רחבה לפיה הפתרון האמיתי לסכסוך ייוולד בדרך של הידברות ישירה (אם כי מבוקרת) בין הצדדים. הליך הגישור מותנה בהסכמת הצדדים ומצריך את שיתוף פעולתם. הסכמתם היא שמולידה את הצלחת ההליך ולא הכרעה זו או אחרת של צד שלישי (השופט בבית המשפט, למשל). הצדדים שומרים על האוטונומיה שלהם בכך שהם לוקחים חלק פעיל בהכרעה על גורלם. הפתרון שמתקבל מוסכם עליהם ובכך הם כבר יוצאים נשכרים. פניה להליך הגישור אינה מונעת הגשת תביעה עתידית לבית המשפט וזאת במידה והליך הגישור כשל. כמו כן, לא ניתן להשתמש בדברים שנמסרו בהליך הגישור כראיה במסגרת הליך משפטי אזרחי וזאת לאור סודיותם. הגמישות הפרוצדוראלית הקיימת בהליך מאפשרת למגשר ולצדדים להגיע לפתרונות יצירתיים, מועילים והוגנים יותר, שכן כמעט כל פתרון שיוסכם על הצדדים יכול להוות בסיס להסכם בעל תוקף ביניהם. אורך ההליך אינו אחיד ותלוי במספר פרמטרים, ביניהם: מורכבות הנושאים אשר במחלוקת, אישיותם של בני הזוג החלוקים, רצונם לסיים את הסכסוך וכו’.

 

 

תפקיד המגשר וחובותיו

 

סעיף 5 לתקנות בתי המשפט (גישור), תשנ”ג-1993 קובע את חובותיו של המגשר. בין היתר, חייב המגשר לנהוג בהגינות, בתום לב וללא משוא פנים. תפקיד המגשר הינו לשמש מורה דרך לצדדים ולסייע בידם להגיע להסכמות אמיתיות על הנושאים בהם הם חלוקים. המגשר אינו שופט מי צודק אלא שומר על אובייקטיביות וניטרליות לאורך ההליך ומקדם אותו לעבר הסכמות משותפות.
מגשר מנוסה יברר את האינטרסים האמיתיים (אשר לא בהכרח נאמרים בקול רם) ויזהה מתוכם אינטרסים משותפים ודרכים אפשריות להגיע להסכמות ביניהם. הפתרונות המוצעים על ידו יעשו מתוך ראייה רחבה ומאוזנת ובסופו של יום ההסכם שיתקבל יהיה תולדה של הסכמות הצדדים ופתרונות שהוצעו על ידם.

 

חשיבות בחירת המגשר

 

הליך הגישור הינו הליך מלא אינטראקציה ועל מנת שיעבור בהצלחה צריכים שני בני הזוג להרגיש נינוחים עם המגשר ומכאן גם החשיבות הגבוהה בבחירתו של מגשר מתאים. התכונות העיקריות שמשמשות אותנו כמגשרות הינן מיומנויות תקשורתיות, הקשבה פעילה וכן יכולת ניהול משא ומתן. פעמים רבות נתקלנו במקרים בהם כל אחד מהצדדים מציג את עמדתו הפורמאלית ואילו האינטרס האמיתי הסתתר עמוק בתוך הדברים שנאמרו. מגשר טוב, בעיקר בתחום המשפחה שבו מעורבים רגשות רבים, צריך לדעת לקרוא בין השורות גם את אותם דברים שלא נאמרים בקול ומתוכם לזהות את האינטרסים האמיתיים של כל אחד מהצדדים.

 

במסגרת הגישור אנו כמגשרות מביאות להליך הגישור את תכונותינו האישיות, הידע המשפטי שרכשנו וכמובן אובייקטיביות וניטרליות בהובלת ההליך. נקודת המוצא הינה שלא כל אדם או עורך דין, מצליח ככל שיהיה, יכול להיות מגשר שכן הדבר מצריך מיומנויות ייחודיות שקשה ללמדן. מאחר וקיימת חשיבות בבחירת המגשר המתאים עבורכם, משרדינו מציע לכם פגישת היכרות ראשונה ללא תשלום או התחייבות.

 

יתרונותיו של הליך הגישור על פני הפנייה לבית המשפט

 

עלויות ניהול הסכסוך

 

ניהול תיק משפטי כרוך בעלויות גבוהות בשל שכר טרחת עורכי דין, הפסד של ימי עבודה, עלויות בית המשפט ובעיקר מחיר נפשי יקר אותו משלמים הצדדים בכל יום שהסכסוך אינו מגיע לסיומו.

הסכסוך האזרחי בבית המשפט מכומת בכסף ולרוב, בעיקר בדיני המשפחה, קיימים אינטרסים נוספים כגון: כבוד, שמירה על פרטיות, סודיות הדברים שנאמרים, צורך בהמשכיות היחסים (בשל קיומם של ילדים משותפים) ועוד. כל אלה אינם באים לידי ביטוי בהתדיינויות משפטיות.

 

גמישות בפתרון הסכסוך

 

המערכת המשפטית מקובעת בפתרון אליו היא חותרת. בהליך הגישור לעומת זאת, כל פתרון שמוסכם על הצדדים יכול להתקיים ולשמש בסיס להסכם, למעט אם נגוע בחוסר תום לב או סותר את תקנת הציבור. המגשר יכול לסייע לצדדים להגיע להסכמים מקיפים יותר ולקחת בחשבון את העבר ביניהם, את העובדה שיש להם אינטרסים משותפים ייתכן וארוכי טווח, צדדים שלישיים וכדומה. כלומר, הפתרון שיתקבל בהליך הגישור יהיה מקיף יותר מאשר הציר המרכזי של הסכסוך בבית המשפט ועדיין יוכל לקבל תוקף של פסק דין מבית המשפט.

 

מעורבות הצדדים בהכרעה על גורלם

 

בהליך הגישור מעורבותם של הצדדים היא גבוהה כך שהם לוקחים חלק פעיל בהגעה להסכם ביניהם, דבר שמותיר בידם את תחושת השליטה על גורלם.

 

ההכרעה בסכסוך

 

בבית המשפט ההכרעה הינה בידי צד שלישי (השופט). בגישור הצד השלישי (המגשר) מסייע לצדדים לסכסוך להגיע להסכם באמצעות משא ומתן מושכל כך שבסופו של יום כל אחד מבני הזוג יכול לצאת נשכר. בבית המשפט יש מנצח מול מפסיד (במקרים מסוימים מגיעים לפשרה).

 

פורמאליות ופומביות בהליך הגישור

 

בבית המשפט הפורמאליות והפומביות היא גבוהה מאוד אל מול הליך הגישור שבו בדרך כלל מדובר בפגישה באזור ניטראלי ונינוח. המגשר נותן רמת פורמאליות מסוימת. כל אחד מן הצדדים מציג את סיפורו, לאחר מכן המגשר יכול לשבת עם כל אחד מהצדדים בנפרד. הדברים שנאמרים הם חסויים ולא ניתן לעשות בהם שימוש כראיה בהליך אזרחי אחר.

 

 היחסים בין הצדדים

 

המשפט מסיים את היחסים בין הצדדים, כל אחד הולך לדרכו ולרוב הכעסים הרבים בין השניים נותרים בעינם ואף מתעצמים, דבר שמשפיע על המעורבים הנוספים בעניין כגון: הילדים. בהליך הגישור האווירה נעימה יותר, באופן יחסי, ומובילה לתוצאות הוגנות יותר שמאפשרות לכל אחד מהצדדים לסיים את הפרק הזה בחייו ולפתוח דף חדש.

 

עומס המערכת המשפטית

 

פרק הזמן הממוצע לטיפול בתביעה אזרחית ארוך באופן משמעותי מהליך הגישור הממוצע, שכן המערכת המשפטית עמוסה ולעיתים תיקים עשויים להתנהל בבתי המשפט במשך שנים. אורך ההליך בגישור אינו אחיד ותלוי במספר פרמטרים כגון: מורכבות הנושאים אשר במחלוקת, אישיותם של בני הזוג החלוקים, רצונם לסיים את הסכסוך וכמובן טיבו של המגשר.

 

זכות ערעור

במשפט קיימת זכות לערער על פסק הדין, דבר אשר עלול למשוך את ההתדיינויות לאורך מספר שנים נוספות. לעומת זאת, בגישור מדובר בהסכמת הצדדים ומטבע הדברים ירגישו מחויבים יותר לפתרונות שהם עצמם הציעו.

 

משרד עורכי דין מירון & סלמן הינו בעל ניסיון רב בעריכת גישור משפחתיים ומאמין בדרכי הגישור כדרך האולטימטיבית לפתרון הסכסוך ומתן אלטרנטיבה נוספת לצדדים להגיע להסכם תוך שמירה על יחסים תקינים, סובלנות, אמפתיה ורגישות.

 

     לייעוץ חינם עם משרד עו"ד מירון סלמן מלאו שם וטלפון, ונחזור אליכם בהקדם
      שם (חובה)                                   טלפון (חובה)                             אימייל
     


 
נכתב ע”י  עו”ד ומגשרת | מירון סלמן משרד עורכי דין