אימוץ ילדים

אימוץ ילדים הינו הליך המעניק לאדם סטאטוס חוקי של הורה לילד שאינו ילדו הביולוגי.

הליך האימוץ טומן בחובו זכויות וחובות כאילו היה זה ילדו הביולוגי של ההורה, בשרו ודמו, שולל מהוריו הביולוגיים כל זכות חוקית ואפוטרופסות עליו. אישור אימוץ מותנה בהסכמת ההורים הביולוגיים ו/או בהחלטת רשויות החוק במדינה. בתום תהליך האימוץ וקבלת תוקף חוקי – יהא הילד המאומץ בעל זכויות וחובות זהות מול ההורה המאמץ, כאילו היה הוא ילדו הביולוגי.

משרד מירון & סלמן
 הינו בעל בקיאות מעמיקה בניהול תיקי אימוץ ובאמתחתן תיקי אימוץ ילדים אשר הוכתרו בהצלחה יתרה, לשביעות רצון כולם, כשטובת הילדים, בריאותם, רווחתם ואושרם הינם המטרה והקו המנחה להתנהלות כל ההליך.

אימוץ ילדים הינו תהליך עמוס אמוציות והתלבטויות רבות, אשר משקלן עולה ככל שהילד אשר מועמד לאימוץ גדול יותר וכן ככל שמספר השנים בהן חי בקרבת הוריו הביולוגיים רב יותר.

כתוצאה מכך, הליך אימוץ מחייב את העוסק במלאכתו להיות אישיות המאופיינת ביכולות בינאישיות גבוהות, אינטליגנציה רגשית גבוהה, הפעלת שיקול דעת בריא ויכולת הבנה מעמיקה למצבם של כל הנוגעים בדבר.


משרד מירון & סלמן
מתנהל מתוך ההבנה, כי הלקוחות המעורבים בהליך אימוץ נמצאים בעיצומה של סערת רגשות, דריכות וציפייה רבת שנים, הן לצד המאמץ, הן לצד הביולוגי ובמיוחד לילד הנדון לאימוץ. משרדן המתמחה בהליכי אימוץ ילדים, ינהל הליך אימוץ תוך הפגנת בקיאות מעמיקה ומיומנות, בדרך ההסכם ו/או בדרך התדיינות משפטית בערכאות השונות, תוך הקפדה להסתעפויות שבחוק ומניעת פרצות שעלולות להות עילה לביטול האימוץ.

אימוץ ילדים יכול להתבצע במספר דרכים ובהן: אימוץ לזוג, לרוב חשוכי ילדים, שהילד המאומץ מצטרף אל משפחתם הקיימת, על ידי הורה יחיד שבוחר להקים משפחה חד הורית, או על ידי הורה גרוש/אלמן שיש לו ילדים ביולוגיים ופתח בפרק חדש בחייו, בהם הינו מבקש לאמץ את ילדיו הביולוגיים של בן/בת הזוג החדש/ה.

משרד מירון & סלמן
 מייצגות לקוחות משני צידי המתרס, הן המבקשים לאמץ ילדים והן המתנגדים למסירת ילדם לאימוץ, מעניקות ליווי וניהול משפטי לכל הליכי האימוץ, במקצועיות בלתי מתפשרת וחתירה מתמדת לניהול הליך חוקי והבטחת תוצאת אימוץ, או ביטול אימוץ על כל סעיפיו:

• ניהול ויצוג הליך אימוץ בארץ, החל משלב הבקשה לשירות למען הילד, שהנו הגוף במשרד הרווחה, הממונה על נושא האימוץ, דרך ליווי ההורים המאמצים במהלך שלב הבחינות והמבדקים למסוגלותם ההורית ונכונות בקשתם ועד סיומו המוצלח של ההליך וקבלת הילד לזרועות הוריו המאמצים.
• ניהול וייצוג הליך אימוץ חו”ל, בחינת מהימנות העמותה הבינ”ל לאימוץ ילדים, ליווי הלקוחות בבחירת הילד בחו”ל, בדיקת הסכמת ההורים הביולוגים, התנהלות מול רשויות החוק בחו”ל ובארץ ועד הגעת הילד ארצה לידי הוריו החדשים.
• ניהול ויצוג הורים בהליך התנגדות לאימוץ ע”פ בקשת המדינה לשלוח את ילדם לאימוץ, הוכחת מסוגלותם ההורית וסיוע בפתרון הבעיות המהוות גורם ללקיחת הילד מידם.
• סיוע בפתיחת תיק אימוץ לבוגר בגיל 18 ומעלה.

 

הסיבות להעברת ילד לאימוץ הינן רבות ושונות, אך רובן ככולן מקורן באי-מסוגלות הורית של ההורים הביולוגיים לגדל את ילדם ולהעניק לו כל צרכיו ובהן: אמא רווקה וצעירה מאוד, נטולה יכולת כלכלית ובגרות מספקת לגדל ילד, הורים חולים בנפשם, אלימים ומהווים סכנה לילדם וכדומה.

רשויות החוק בישראל הינן בעלות סמכות להוצאת ילדים מחזקת הוריהם ולמסרם לאימוץ במשפחה אחרת/אומנת, במקרים בהם ההורים הביולוגים נטולי מסוגלות הורית. בנוסף, חלק קטן מהילדים המאומצים הינם יתומים, שאיבדו את הוריהם בעודם קטינים ע”פ חוק.
חשוב להבין, כי במדינת ישראל, ילד מאומץ שהגיע לגיל 18 רשאי לפתוח ולעיין בפרטי תיק האימוץ שלו השמור ברשויות החוק ולהחליט באם לאתר את משפחתו הביולוגית במטרה לפגוש אותם. חובה להדגיש, כי מטרה נעלה נוספת לשמירת תיקי אימוץ והינה מניעת גילויי עריות, במקרה ולהורים הביולוגים נולדו בהמשך חייהם ילדים נוספים, שהינם למעשה אחיו של הילד המאומץ.

משרד מירון & סלמן
מבין כי הליך אימוץ ילדים הינו הליך מורכב סבוך ורגיש עבור כל הצדדים המעורבים, לצד הסתעפויות דינים ותקנות אשר מחייבים בקיאות רבה לפרטים קטנים כגדולים. משכך, חשוב כי ההליך יבוצע על ידי עורך דין הבקיא בתחום האימוץ אשר ילווה את ההליך בפן המשפטי ובפן הרגשי בצורה שתקל על הצדדים ככל שניתן, בהקפדה על חוק אימוץ ילדים, התשמ”א-1981 ותקנות אימוץ ילדים (הסכמת הורה), התשע”ב-2011.

במדינת ישראל לעומת מדינות העולם קיים מיעוט של ילדים המיועדים לאימוץ, זאת לצד מורכבות ההליך בארץ ורשימת המתנה ארוכת שנים. כתוצאה מכך, בשנים האחרונות נולדה תופעה התופסת תאוצה, בה מבקשי אימוץ רבים פונים לאימוץ ילדים מחו”ל, לרוב יתומים או ילדים ממדינות נחשלות, בהן קיים ביקוש נמוך מאוד לאימוץ ילדים על ידי תושבי המדינה.

אימוץ חו”ל מתבצע באמצעות עמותות מוסמכות לכך, לעיתים האימוץ מתבצע בדרך של קנייה, דהיינו המאמצים משלמים כסף להורים הביולוגים, אך לצערנו ישנם מקרים בהם, הילדים המאומצים נחטפים על ידי ארגונים לא חוקיים ונמסרים לאימוץ ללא הסכמת הוריהם וללא ידיעת המאמצים, אשר חושבים כי מדובר בהליך אימוץ מחו”ל חוקי ומוסכם.

לאור כל הנאמר לעיל, הן בדבר הליך אימוץ ילדים מקומיים והן בדבר אימוץ חו”ל – ברורה לכל החשיבות המכרעת להעזר בשירותי עורך דין אימוץ ילדים מוסמך ומיומן לניהול אימוץ מכל סוג. הליווי המשפטי והאישי יקל על כל שלבי התהליך, מראשיתו, בהגשת בקשה לשירות למען הילד שהנו הגוף במשרד הרווחה, הממונה על נושא האימוץ, דרך בחינת ההורים המבקשים לאמץ וביצוע סידרת ראיונות ומבדקים לבחינת אישיותם ומידת התאמתם לאימוץ ילד ועד סיומו המיוחל של האימוץ, ויבטיח אימוץ ילדים סופי וחוקי, ללא פתח לתביעות ופרצות העשויות לבטלו בחוק ולהסב הפסד כלכלי וחמור מכך פגיעה רגשית קשה למפחי נפש לכל הנוגעים בדבר.

נכתב ע”י  | מירון וסלמן משרד עורכי דין